Uprawa i odmiany lilaków

Mało, kto używa nazwy lilaki, bo potocznie tę roślinę nazywamy bzem. Jest to bardzo charakterystyczna roślina, której zapachu nie można pomylić z niczym innym.

W maju można się cieszyć bzem w swoich ogrodach i dlatego warto właśnie na taką roślinę postawić. Jeszcze mniej osób wie, że tak naprawdę lilaków jest trzydzieści odmian. W naszych ogrodach najczęściej można spotkać lilak pospolity.

Lilak Meyera – rośnie do półtora metra wysokości i tworzy gęste krzewy o kulistym pokroju. Ma długie i krótki kwiatostany, które występują w liloróżowym kolorze. Pierwsze kwiaty można zobaczyć już na koniec maja, początek czerwca. Bardzo dobrze spełnia się w kompozycjach rabatowych.

Lilak drobnolistny – osiąga do półtora metra i tworzy kulisty przekrój. Kwiaty ma małe, ale za to bardzo ładnie pachnące. Posiada dwa kolory w zależności od tego, w jakiej fazie rozkwitu się właśnie znajduje. Bardzo dobrze nadaje się do tworzenia żywopłotów.

Lilak japoński – może dorastać aż do pięciu metrów wysokości, tworzy duże krzewy, dlatego nadaje się tylko do dużego ogrodu. Lilak kwitnie później od innych, bo pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu.

Uprawa tych roślin

Bez najlepiej będzie sadzić na wiosnę lub na jesień. Jeśli wybierzemy inny termin to roślina może się nie przyjąć i trzeba będzie zacząć wszystko od początku. Musimy zadbać o to żeby krzew był zakopany na żyznej i dobrze nawożonej ziemi, a wtedy szanse, że się przyjmie są większe. Bez bardzo dobrze sobie radzi i w cieniu i w pełnym słońcu. Jeśli postawimy na bardziej wymagające odmiany to trzeba będzie im zapewnić o wiele lepsze warunki. To, dlatego na początek poleca się posadzić bez pospolity. Roślina sama w sobie jest bardzo odporna i żadna zima nie jest jej straszna. Bez kwitnie na początku maja i ma wtedy piękne i pachnące kwiaty. Mogą być białe, różowe, fioletowe, a nawet purpurowe. Można je dowolnie ścinać, bo nic się roślinie nie stanie. Pamiętajmy jednak, że po przekwitnieniu kwiatów warto będzie je usunąć z drzewka, bo wtedy będzie rozwijało się o wiele łatwiej. Lilak nie jest roślinom, która jest trudna w uprawie. Jeśli dobrze się rozrośnie to raczej trudno się jej pozbyć. Jeśli nam się nagle znudzi to czeka nas sporo pracy zanim całkowicie zniknie z naszego ogrodu. To oznacza, że trzeba sobie bardzo dobrze przemyśleć to gdzie roślina ma się znaleźć żeby później nie było z tym problemów.

Written By
More from mateusz

Catering dietetyczny – jedzenie dla aktywnych

Osoby, które pracują aktywnie, ale i po pracy dużo się ruszają muszą...
Read More